You are currently viewing Dzieci z chmury
  • Post category:Ogólna

Ostatni rok był bogaty pod względem wyjątkowości moich podopiecznych. Czekająca nas wakacyjna rozłąka skłoniła mnie do napisania tego tekstu. Zarówno szkraby z grupy przedszkolnej  jak i młodzież szkolna  dostarczyły mi wielu doświadczeń, radości, refleksji, nauki oraz uśmiechu, którymi chcę się podzielić. 

W połowie roku szkolnego odebrałam telefon od dwunastolatki, która kurtuazyjnie zapytała o możliwość dołączenia na zajęcia. Zdumiała mnie dojrzałość, umiejętności interpersonalne, odpowiedzialność  oraz autonomia nastolatki. Już przy bliższym spotkaniu dowiedziałam się, że owa młoda, promienna, zapalona do wielu spraw dziewczyna nie chodzi do szkoły. Do takiej szkoły, do jakiej ja chodziłam – jest uczennicą Szkoły w Chmurze (platforma edukacyjna wspierająca uczniów w edukacji domowej). Zrobiłam szybki researcher  i okazało się, że coraz więcej rodziców i dzieci decyduje się na taką formę nauki, a ja sama mam więcej takich wychowanków. Powody takiego wyboru są zapewne różne, ale jak mówią sami zainteresowani  – mają więcej swobody, czasu, możliwości. Widać to przed zajęciami, gdzie często młodzież z tradycyjnej szkoły próbuje przyswoić materiał na jutrzejszą klasówkę a młodzież z Chmury ma już wszystkie przedmioty zaliczone i wakacje wczesną wiosną. 

Dość wyróżniająca się jest też aktywność tych dzieciaków, często po prostu niemożliwa w  zwykłej szkole – podróże, zajęcia w różnych porach i miejscach. Piorunująca jest  wyjątkowość i koncentracja na własnych, indywidualnych możliwościach bez  hejtu oraz kajdan krytyki. 

Uderzające odzwierciedlenie znajduję w lekturze Anatomic Focus, gdzie dowiadujemy się, że myślenie nie oznacza inteligencji. Choć od najmłodszych lat uczymy się jak myśleć, analizować, rozwiązywać zadania, a potencjał życiowy uwarunkowany jest przez egzaminy i testy to jednak nasze dziwactwa, nieszablonowe myślenie, podążanie za pasjami i  zgłębianie własnych, kreatywnych myśli dają życiu najlepszą szansę. Mądrość to dużo więcej niż linearna logika, co autor książki podpiera autorytetem Steva Jobsai

Doskonały jest obraz młodzieży, która rozwija swoją kreatywność, kieruje się intuicją, inspiruje, uwrażliwia we wspierającej atmosferze współpracy i tworzenia. Dla mnie dzieciaki z Chmury to właściwie dzieciaki z kosmosu.


1 Patrick McKeown, Anatomic Focus. Wydanie polskie 2022 -Spokojny oddech, s.226Ten post ma jeden komentarz

  1. Mari

    Dobry tekst, piękne grafika !

Dodaj komentarz